• Fuqarolik jamiyatiga cheklovlar: Transparensiga ko‘ra, O‘zbekistonda rasmiylar ustidan mustaqil kuzatuvga sezilarli bosim qo‘yilgan. Hisobotda nohukumat tashkilotlarni ro‘yxatdan o‘tkazishdagi qiyinchiliklar ham yoritiladi.
Skip Ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalarimiz and continue readingIjtimoiy tarmoqlardagi sahifalarimiz
End of Ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalarimiz
O‘zbekiston inson huquqlari "Ezgulik" jamiyati raisi Abdurahmon Tashanovning yozishicha, 2025 yilda uning jamiyati Oliy Majlisning fuqarolik jamiyati institutlarini qo‘llab-quvvatlash fondining tanlovida g‘olib bo‘lgan va "Hududlarda doimiy asosda faoliyat yurituvchi 14 ta korruptsiyaga qarshi kurashish ko‘ngilli guruhlarini shakllantirish" nomli loyiha bilan ish boshlashni rejalagan.
Ammo, unga 15 sentyabrda Oliy Majlis Senatining Korruptsiyaga qarshi kurash va sud-huquq masalalari qo‘mitasi raisi Abduhakim Eshmurodov 500 million so‘m mukofot aks etgan qog‘ozni tantanali ravishda topshirganiga qaramay, yil oxiriga borib bu bekor qilingan va hech qanday rasmiy izoh berilmagan.
• Sudlar mustaqilligining zaifligi: Hisobot hukumat rasmiylarini javobgarlikka tortish yo‘lida sudlar mustaqil emasligini aytadi. Hatto korruptsiyaga qarshi kurash agentligi bo‘lgan taqdirda ham, bu kabi idoralar nishonni tanlab qilishga majbur va siyosiy aralashuv oldida ojizlar.
Transparensiga ko‘ra, tanish-bilishchilik va qavm tarmoqlari qonunchilik va agentlik faoliyatiga to‘siq bo‘lmoqda.
• Demokratiya chekinishi: Hisobot O‘zbekistondagi demokratiyaning susayishini kengroq mintaqaviy trend bilan bog‘laydi. Unga ko‘ra, qudratning davlat rahbarlari qo‘lida keragidan ortiq jamlanishi tizimli korruptsiyani yo‘q qilish uchun zarur bo‘lgan tiyib turish mexanizmini susaytirgan.
Kengroq mintaqada esa, Qirg‘iziston (26 ball) va Qozog‘iston (38 ball) nohukumat tashkilotlarni ro‘yxatga olishdagi qiyinchiliklar bilan fuqarolik institutlarining ishiga to‘siq bo‘lishda davom etmoqda.
Xususan, Qozog‘istonda korruptsiyaga qarshi kurash agentligining yopilishi va uning vakolatlari Milliy xavfsizlik qo‘mitasiga topshirilishi Transparensi xavotiriga sabab bo‘lgan.
Turkmaniston 17 ball, Tojikiston 19 ball bilan Markaziy Osiyodagi eng korruptsiyalashgan davlatlar bo‘ldi. Ayni damda, 22 ball olgan Rossiyada demokratiyaning chekinishi, hamda matbuot va fuqarolarga ta’qiblarning kuchayishi xavotir uyg‘otgan.