• Фуқаролик жамиятига чекловлар: Транспаренсига кўра, Ўзбекистонда расмийлар устидан мустақил кузатувга сезиларли босим қўйилган. Ҳисоботда ноҳукумат ташкилотларни рўйхатдан ўтказишдаги қийинчиликлар ҳам ёритилади.
Skip Ижтимоий тармоқлардаги саҳифаларимиз and continue readingИжтимоий тармоқлардаги саҳифаларимиз
End of Ижтимоий тармоқлардаги саҳифаларимиз
Ўзбекистон инсон ҳуқуқлари "Эзгулик" жамияти раиси Абдураҳмон Ташановнинг ёзишича, 2025 йилда унинг жамияти Олий Мажлиснинг фуқаролик жамияти институтларини қўллаб-қувватлаш фондининг танловида ғолиб бўлган ва "Ҳудудларда доимий асосда фаолият юритувчи 14 та коррупцияга қарши курашиш кўнгилли гуруҳларини шакллантириш" номли лойиҳа билан иш бошлашни режалаган.
Аммо, унга 15 сентябрда Олий Мажлис Сенатининг Коррупцияга қарши кураш ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмитаси раиси Абдуҳаким Эшмуродов 500 миллион сўм мукофот акс этган қоғозни тантанали равишда топширганига қарамай, йил охирига бориб бу бекор қилинган ва ҳеч қандай расмий изоҳ берилмаган.
• Судлар мустақиллигининг заифлиги: Ҳисобот ҳукумат расмийларини жавобгарликка тортиш йўлида судлар мустақил эмаслигини айтади. Ҳатто коррупцияга қарши кураш агентлиги бўлган тақдирда ҳам, бу каби идоралар нишонни танлаб қилишга мажбур ва сиёсий аралашув олдида ожизлар.
Транспаренсига кўра, таниш-билишчилик ва қавм тармоқлари қонунчилик ва агентлик фаолиятига тўсиқ бўлмоқда.
• Демократия чекиниши: Ҳисобот Ўзбекистондаги демократиянинг сусайишини кенгроқ минтақавий тренд билан боғлайди. Унга кўра, қудратнинг давлат раҳбарлари қўлида керагидан ортиқ жамланиши тизимли коррупцияни йўқ қилиш учун зарур бўлган тийиб туриш механизмини сусайтирган.
Кенгроқ минтақада эса, Қирғизистон (26 балл) ва Қозоғистон (38 балл) ноҳукумат ташкилотларни рўйхатга олишдаги қийинчиликлар билан фуқаролик институтларининг ишига тўсиқ бўлишда давом этмоқда.
Хусусан, Қозоғистонда коррупцияга қарши кураш агентлигининг ёпилиши ва унинг ваколатлари Миллий хавфсизлик қўмитасига топширилиши Транспаренси хавотирига сабаб бўлган.
Туркманистон 17 балл, Тожикистон 19 балл билан Марказий Осиёдаги энг коррупциялашган давлатлар бўлди. Айни дамда, 22 балл олган Россияда демократиянинг чекиниши, ҳамда матбуот ва фуқароларга таъқибларнинг кучайиши хавотир уйғотган.