«Qo‘sh hokimiyat» va MXDQdagi qo‘rquv muhiti
Surat tagso‘zi, Edil Baysalov
Vazirlar mahkamasi yetakchisining o‘rinbosari Edil Baysalov ham o‘zining Feysbuk sahifasida Qirg‘izistondagi so‘nggi siyosiy voqealar va Qamchibek Tashievning xizmatdan bo‘shatilishi bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirdi.
U so‘nggi besh yil davomida Sadir Japarov va Qamchibek Tashiev hamkorligi davlat boshqaruvining o‘ta mustahkam modeli bo‘lib kelganini alohida qayd etib, prezident Sadir Japarov shu vaqt mobaynida davlat ahamiyatiga molik biror bir muhim qarorni Qamchibek Tashiev bilan maslahatlashmasdan qabul qilmagan deb, yozdi.
«Bu ongli ravishda tanlangan jamoaviy mas’uliyat modeli edi. Tan olish kerak, ushbu boshqaruv usuli ko‘plab ichki va tashqi kuzatuvchilarni hayratda qoldirib, shu yillar davomida o‘z barqarorligini saqlab qoldi».
Edil Baysalovga ko‘ra, mazkur tandem muhim qarorlarni birgalikda qabul qilish orqali yurtda tinchlikni ta’minlagan. Biroq so‘nggi oylarda bu muvozanatga tashqaridan zarba berildi. U davlat hokimiyati faqat bir markazdan boshqarilishi shartligini va «qo‘sh hokimiyat» degan tushunchaga aslo yo‘l qo‘yib bo‘lmasligini ta’kidladi.
Uning fikricha, Tashiev prezidentni qo‘llab-quvvatlashini, uning navbatdagi saylovda nomzod sifatida ko‘rsatilishiga roziligini va amaldagi davlat rahbarining islohotlarni davom ettirishga konstitutsiyaviy huquqi borligini doimo ochiq bildirib kelgan. Biroq so‘nggi paytlarda ayrim «mas’uliyatsiz elementlar» va «siyosiy bankrotlar» generalning nomidan foydalanib, shaxsiy manfaatlari yo‘lida fitna uyushtira boshlashgan.
«Bu shaxslar go‘yo hokimiyat almashishi haqida qaror qabul qilinganidek yashirin qarama-qarshilik muhitini yaratishdi. Natijada jamiyatda "qo‘sh hokimiyat" borligi, saylovlarni muddatidan oldin o‘tkazish kerakligi va amaldagi hukumatning legitimligi borasida shubhali gap-so‘zlar tarqaldi. Aynan mana shu fitnachilarning ambitsiyalari Japarov va Tashiev o‘rtasiga sovuqchilik tushirdi, bu esa davlat butunligiga xavf sola boshladi. Biz bunga yo‘l qo‘ymasligimiz kerak», — dedi Baysalov.
Shuningdek, u davlat boshqaruvida, xususan, maxsus xizmat tizimida paydo bo‘lgan nomutanosiblikni ham tan oldi:
"Yetilgan siyosiy jamiyat sifatida biz hozir eng muhim davlat masalalarini muhokama qilishni ikki kishining shaxsiy munosabatlariga bog‘lab qo‘ymasligimiz kerak. Qo‘shimcha qilishim mumkinki, so‘nggi yillarda hukumatda ham, joylarda ham davlat boshqaruvi tizimida muayyan disbalans (nomutanosiblik) paydo bo‘lganini ochiq tan olishimiz kerak deb hisoblayman. Davlat xavfsizlik organlarida ayrim funktsiyalarning haddan tashqari to‘planib qolgani ushbu tuzilmalarning ba’zi vakillari o‘zlarini qonun quroli emas, balki tartib uchun kurash niqobi ostida o‘z vakolatlaridan chiqib ketishlariga va jamiyatda qo‘rquv, ta’qib muhiti yaratilishiga olib keldi. Bu mavzu fuqarolik jamiyati, tadbirkorlik tuzilmalari va yoshlarimiz tomonidan asosli tanqidlarga sabab bo‘lmoqda".
Yakunda Edil Baysalov Qamchibek Tashievning tinchlikni saqlash borasidagi pozitsiyasini yuqori baholab, prezidentlik saylovi o‘z muddatida — 2027 yilning yanvarь oyida bo‘lib o‘tishini eslatdi. U barcha fuqarolarni Prezident Sadir Japarov atrofida jipslashishga chaqirdi.
Tashievning Germaniyadan ilk bayonoti: «Bu men uchun kutilmagan bo‘ldi»
11 fevral kuni Qamchibek Tashiev o‘zining ishdan olinishi borasida ilk bor munosabat bildirdi. Uning murojaati generalning yaqin safdoshlaridan biri Nurgazi Anarkulov tomonidan ijtimoiy tarmoqlarda e’lon qilindi.
Germaniyada davolanayotgan Tashiev voqealar rivoji u uchun mutlaqo kutilmagan bo‘lganini yashirmagan:
«Men kasal bo‘lib qolganim sababli, prezidentning ruxsati bilan Germaniyaga kelgan edim. Biroq kecha meni ishdan olishibdi. Bu men uchun juda kutilmagan hol bo‘ldi. Qanday bo‘lmasin, biz prezidentning qarorini bajarishga majburmiz», — deyiladi bayonotda.
MXDQ raisi Qamchibek Tashievning lavozimdan olinishi uning viloyatlardagi safdoshlari orasida ham turli munosabatlarni keltirib chiqardi. Xususan, O‘sh shahri meri Jenishbek Toktorbaev jurnalistlar bilan uchrashuvda o‘zining Tashievga yaqinligini yashirib o‘tirmadi.
Toktorbaev o‘zini Tashievning «kadri» va yaqin do‘sti deb atab, sobiq rahbar bilan Germaniyaga ketganidan so‘ng bog‘langanini bildirdi. Merning so‘zlariga ko‘ra, Tashievning salomatligida jiddiy muammo yuzaga kelgan:
«Uning yuragida besh dona stent bor. Shulardan biri joyidan siljib ketgan ekan. Tashiev prezidentdan ruxsat olib, 10-15 kunga stentni joyiga qo‘ydirib kelish uchun Germaniyaga ketgan. Uning eng katta armoni — shaxsiy tarkib bilan xayrlashishga imkon berilmagani bo‘ldi», — deydi O‘sh meri.
O‘sh shahar meri Jenishbek Toktorbaev «Ata-Jurt Qirg‘iziston» partiyasi orqali siyosatga kirib kelgan va 2025 yil boshida aynan Tashievning qo‘llovi bilan O‘sh shahriga rahbar etib tayinlangan edi. U shahardagi "snos"lar va yana boshqa keskin choralari bilan tanilgan.
Mer Japarov va Tashievni hanuz «ajralmas do‘stlar» deb bilishini aytsa-da, prezidentning qaroriga qarshi chiqmasligini ta’kidladi: «Biz prezidentning qaroriga qo‘shilamiz. Agar hozir "iste’foga chiq" deyishsa, ariza yozib ketishga tayyorman», — deya qo‘shimcha qildi u.