Xabar musulmonlar uchun muqaddas Ramazon oyiga sanoqli kunlar qolayotgan va hali qish mavsumi davom etayotgan bir paytda olingani bilan ham xos ahamiyat kasb etgan.
Falastin xalqi Birlashgan Millatlar Tashkiloti rezolyutsiyalarida belgilanganidek, mustaqil davlat barpo etish huquqiga ega.
Shavkat Mirziyoyev
O‘zbekiston prezidenti (batafsil: bbc.com/uzbek da).
G‘azodagi vaziyatga O‘zbekiston ham befarq emas.
Shavkat Mirziyoyev o‘zlarining "Falastin xalqi bilan birdam ekanliklarini qat’iy bildirishlari"ni aytgan.
Falastinning "BMT Bosh Assambleyasi va Xavfsizlik Kengashining ilgari qabul qilingan rezolyutsiyalariga muvofiq o‘z mustaqil davlatini barpo etishga bo‘lgan huquqini qo‘llab-quvvatlashlari"ni bayon qilgan.
O‘zbekiston prezidenti orada "zo‘ravonlik yanada avj olaversa, bu xalqaro vaziyatning keng miqyosda izdan chiqishiga, qurolli to‘qnashuvlarga yangi kuchlar tortilishi, bularning barchasi Yaqin Sharq mintaqasi bilan cheklanmay, uzoq o‘lkalarga ham tarqalib ketadigan, oqibatini bashorat qilib bo‘lmaydigan fojialarga olib kelishi mumkin"ligi bilan ogohlantirgan.
Shavkat Mirziyoyev shularning barchasini nazarda tutgan holda, poytaxt Toshkentda ham "har ikki tomonni zudlik bilan gumanitar maqsadlarda murosaga kelish, jangovar harakatlarni to‘xtatib, nizoni tinchlik yo‘li bilan hal etish"ga chaqirgan.
O‘zbekiston yetakchisi har ikki tomondan qurbon bo‘lgan barcha insonlarning oilalariga "chin dildan" o‘z ta’ziyalarini izhor etarkan, "G‘azo sektori aholisiga baholi qudrat yordam ko‘rsatish uchun Birlashgan Millatlar Tashkilotining Yaqin Sharq agentligiga 1 million 500 ming dollar ajratish haqida qabul qilgan qarori" haqida ham rasman ma’lum qilgandi.
Yangilik o‘shanda so‘nggi Isroil-G‘azo urushi fonida hozircha qolgan biror bir mintaqa davlati poytaxtida kuzatilmagani bilan ham chetdagi ko‘pchilikning diqqat-e’tiborini o‘ziga tortmay qolmagandi.
Shavkat Mirziyoyevning bayon qilishicha, Isroil-Falastin muammosining yagona va eng adolatli yechimi - nizoni "ikki xalq uchun ikki davlat" tamoyili asosida hal etishdir.
O‘zbekiston prezidentiga ko‘ra, "Falastin xalqi Birlashgan Millatlar Tashkiloti rezolyutsiyalarida belgilanganidek, mustaqil davlat barpo etish huquqiga ega".
Prezident Mirziyoyev keyin falastinliklarni O‘zbekistonda beg‘araz davolashga tayyorliklarini ham bildirgan.
Buning ortidan o‘nlab falastinlik yarador ayol va bolalar o‘z hamrohlari bilan birga O‘zbekistonga vaqtincha olib kelingan.
O‘zbekiston hukumati ularga mamlakatda bo‘lish davrida oilasining barcha ehtiyojlari, jumladan, mehmonxonalar, maktablar, oziq-ovqat va boshqa narsalar bilan ta’minlashi, reabilitatsiya markazlari va shifoxonalarga joylashtirishi ham aytilgan.
O‘zbekiston rahbariyatining bu ishi ham o‘shanda mintaqa qolib, xalqaro miqyosda ko‘pchilikning e’tiborini o‘ziga tortmay qolmagan.