Хабар мусулмонлар учун муқаддас Рамазон ойига саноқли кунлар қолаётган ва ҳали қиш мавсуми давом этаётган бир пайтда олингани билан ҳам хос аҳамият касб этган.
Falastin xalqi Birlashgan Millatlar Tashkiloti rezolyutsiyalarida belgilanganidek, mustaqil davlat barpo etish huquqiga ega.
O‘zbekiston prezidenti (batafsil: bbc.com/uzbek da).
Ғазодаги вазиятга Ўзбекистон ҳам бефарқ эмас.
Шавкат Мирзиёев ўзларининг "Фаластин халқи билан бирдам эканликларини қатъий билдиришлари"ни айтган.
Фаластиннинг "БМТ Бош Ассамблеяси ва Хавфсизлик Кенгашининг илгари қабул қилинган резолюцияларига мувофиқ ўз мустақил давлатини барпо этишга бўлган ҳуқуқини қўллаб-қувватлашлари"ни баён қилган.
Ўзбекистон президенти орада "зўравонлик янада авж олаверса, бу халқаро вазиятнинг кенг миқёсда издан чиқишига, қуролли тўқнашувларга янги кучлар тортилиши, буларнинг барчаси Яқин Шарқ минтақаси билан чекланмай, узоқ ўлкаларга ҳам тарқалиб кетадиган, оқибатини башорат қилиб бўлмайдиган фожиаларга олиб келиши мумкин"лиги билан огоҳлантирган.
Шавкат Мирзиёев шуларнинг барчасини назарда тутган ҳолда, пойтахт Тошкентда ҳам "ҳар икки томонни зудлик билан гуманитар мақсадларда муросага келиш, жанговар ҳаракатларни тўхтатиб, низони тинчлик йўли билан ҳал этиш"га чақирган.
Ўзбекистон етакчиси ҳар икки томондан қурбон бўлган барча инсонларнинг оилаларига "чин дилдан" ўз таъзияларини изҳор этаркан, "Ғазо сектори аҳолисига баҳоли қудрат ёрдам кўрсатиш учун Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Яқин Шарқ агентлигига 1 миллион 500 минг доллар ажратиш ҳақида қабул қилган қарори" ҳақида ҳам расман маълум қилганди.
Янгилик ўшанда сўнгги Исроил-Ғазо уруши фонида ҳозирча қолган бирор бир минтақа давлати пойтахтида кузатилмагани билан ҳам четдаги кўпчиликнинг диққат-эътиборини ўзига тортмай қолмаганди.
Шавкат Мирзиёевнинг баён қилишича, Исроил-Фаластин муаммосининг ягона ва энг адолатли ечими - низони "икки халқ учун икки давлат" тамойили асосида ҳал этишдир.
Ўзбекистон президентига кўра, "Фаластин халқи Бирлашган Миллатлар Ташкилоти резолюцияларида белгиланганидек, мустақил давлат барпо этиш ҳуқуқига эга".
Президент Мирзиёев кейин фаластинликларни Ўзбекистонда беғараз даволашга тайёрликларини ҳам билдирган.
Бунинг ортидан ўнлаб фаластинлик ярадор аёл ва болалар ўз ҳамроҳлари билан бирга Ўзбекистонга вақтинча олиб келинган.
Ўзбекистон ҳукумати уларга мамлакатда бўлиш даврида оиласининг барча эҳтиёжлари, жумладан, меҳмонхоналар, мактаблар, озиқ-овқат ва бошқа нарсалар билан таъминлаши, реабилитация марказлари ва шифохоналарга жойлаштириши ҳам айтилган.
Ўзбекистон раҳбариятининг бу иши ҳам ўшанда минтақа қолиб, халқаро миқёсда кўпчиликнинг эътиборини ўзига тортмай қолмаган.