Sea Breeze Uzbekistan раҳбари Эмин Агаларов
Сурат тагсўзи, Sea Breeze Uzbekistan раҳбари Эмин Агаларов gazeta.uz нашрига интервю берди
Ўзбекистондаги gazeta.uz веб-нашри ёзишича, баҳорда Тошкент яқинидаги Чорвоқ сув омбори соҳилида йил давомида фаолият юритадиган Sea Breeze Uzbekistan курортининг қурилиши бошланади.
Шу йил 23 январ куни Бўстонлиқ тумани маркази Ғазалкент шаҳрида Sea Breeze дам олиш маскани лойиҳасига бағишланган жамоатчилик тинглови бўлиб ўтган.
Жамоатчилик тингловида 150 одам қатнашган.
Бу лойиҳа қанчалар пухта ўйлангани, атроф-муҳит, энг муҳими, Тошкент шаҳри сув таъминотига қанчалар таъсир этиши билан боғлиқ саволларга жавоб берилган.
"Биз бу лойиҳани амалга оширишга жуда катта тайёргарлик кўрганмиз ва тегишли экспертизалардан ўтказганмиз. Нафақат экологик, балки иқтисодий экспертиза ҳам қилинган. [Ушбу лойиҳа] фуқароларимиз ва иқтисодиётимизга қай даражада манфаат келтириши, қанчалик иш ўринлари яратилиши, умуман олганда, Тошкент вилоятининг туристик салоҳиятини қанчалик юксалтириши ўрганилган. Бу лойиҳа ҳар томонлама қулай ва мақсадга мувофиқ бўлгани учун ижобий баҳоланган. Вазирлар Маҳкамасининг тегишли қарори қабул қилингач, жуда қисқа муддат ичида қурилиш ишлари бошланди. Экологик шароитни яхшилаш нуқтаи назаридан ҳозирги кунда 1000 дан зиёд дарахт ҳам экилди", деб айтган Тошкент вилояти ҳокими ўринбосари Нажмиддинходжа Шарипов.
Чорвоқ атрофида 577 гектар майдонни эгааллайдиган ва 2035 йилгача барпо этилиши мўлжалланган лойиҳа раҳбари Эмин Агаларов gazeta.uz га интервю берди.
"Агар биз ҳатто назарий жиҳатдан экологияга зарар етказадиган бирор иш қилмоқчи бўлсак ҳам, мен бунга ҳеч қачон қўл урмаган бўлардим, чунки бу менинг шахсий лойиҳамга зарар келтиради. Бугунги воқеликда экологик бўлмаган девелопментни сота олмайсиз, ҳеч ким у ерга келишни ва дам олишни хоҳламайди. Шунинг учун ҳам мен экологик лойиҳа бўлишдан энг кўп манфаатдор шахсман ва бу шундай бўлишининг кафилиман", деди Эмин Агаларов.