Sea Breeze Uzbekistan rahbari Emin Agalarov
Surat tagso‘zi, Sea Breeze Uzbekistan rahbari Emin Agalarov gazeta.uz nashriga intervyu berdi
O‘zbekistondagi gazeta.uz veb-nashri yozishicha, bahorda Toshkent yaqinidagi Chorvoq suv ombori sohilida yil davomida faoliyat yuritadigan Sea Breeze Uzbekistan kurortining qurilishi boshlanadi.
Shu yil 23 yanvar kuni Bo‘stonliq tumani markazi G‘azalkent shahrida Sea Breeze dam olish maskani loyihasiga bag‘ishlangan jamoatchilik tinglovi bo‘lib o‘tgan.
Jamoatchilik tinglovida 150 odam qatnashgan.
Bu loyiha qanchalar puxta o‘ylangani, atrof-muhit, eng muhimi, Toshkent shahri suv ta’minotiga qanchalar ta’sir etishi bilan bog‘liq savollarga javob berilgan.
"Biz bu loyihani amalga oshirishga juda katta tayyorgarlik ko‘rganmiz va tegishli ekspertizalardan o‘tkazganmiz. Nafaqat ekologik, balki iqtisodiy ekspertiza ham qilingan. [Ushbu loyiha] fuqarolarimiz va iqtisodiyotimizga qay darajada manfaat keltirishi, qanchalik ish o‘rinlari yaratilishi, umuman olganda, Toshkent viloyatining turistik salohiyatini qanchalik yuksaltirishi o‘rganilgan. Bu loyiha har tomonlama qulay va maqsadga muvofiq bo‘lgani uchun ijobiy baholangan. Vazirlar Mahkamasining tegishli qarori qabul qilingach, juda qisqa muddat ichida qurilish ishlari boshlandi. Ekologik sharoitni yaxshilash nuqtai nazaridan hozirgi kunda 1000 dan ziyod daraxt ham ekildi", deb aytgan Toshkent viloyati hokimi o‘rinbosari Najmiddinxodja Sharipov.
Chorvoq atrofida 577 gektar maydonni egaallaydigan va 2035 yilgacha barpo etilishi mo‘ljallangan loyiha rahbari Emin Agalarov gazeta.uz ga intervyu berdi.
"Agar biz hatto nazariy jihatdan ekologiyaga zarar yetkazadigan biror ish qilmoqchi bo‘lsak ham, men bunga hech qachon qo‘l urmagan bo‘lardim, chunki bu mening shaxsiy loyihamga zarar keltiradi. Bugungi voqelikda ekologik bo‘lmagan developmentni sota olmaysiz, hech kim u yerga kelishni va dam olishni xohlamaydi. Shuning uchun ham men ekologik loyiha bo‘lishdan eng ko‘p manfaatdor shaxsman va bu shunday bo‘lishining kafiliman", dedi Emin Agalarov.