BBC News Azərbaycanca Xidmətinin hazırladığı xəbərləri, təhlilləri və videoları birbaşa WhatsApp Kanalımızda izləyin. Qoşulmaq üçün linkə klikləyin.
Yerevandan sonra ABŞ-ın vitse-prezidenti Cey Di Vans (JD Vance) Bakıya yollandı.
Burada o, Azərbaycanla müdafiə, atom energetikası və kibertəhlükəsizlik sahələrində əməkdaşlıq haqqında xartiya imzaladı və ABŞ-ın Azərbaycana Xəzərdə sərhədi qoruyacaq katerlər verəcəyini vəd etdi.
"Düşünürəm ki, mən Azərbaycanın iki ayrı hissəsini birləşdirəcək yeni "Beynəlxalq sülh və rifah üçün Tramp marşrutu" boyunca uçan ilk şəxslərdən biri olmuşam", - Vans çərşənbə axşamı gecə saatlarında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə birgə keçirdiyi mətbuat konfransında deyib.
Bu yol Azərbaycanı onun eksklavı olan Naxçıvanla birləşdirəcək. Naxçıvan ölkənin əsas ərazisindən Ermənistan ərazisi ilə ayrılmış muxtar respublikadır.
Hələ yayda, Əliyev və Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan Vaşinqtonda ölkələr arasında sülh münasibətləri barədə bəyannamənin yekun mətnini imzalayarkən (sülh müqaviləsinin özü hələ imzalanmayıb), Ermənistan razılaşdı ki, öz ərazisinin bir hissəsini müvəqqəti istifadəyə (99 il müddətinə) Amerika şirkətlərinə verəcək.
Bu şirkətlər həmin ərazidən keçidi nəzarətdə saxlayacaqlar.
Azərbaycan bundan əvvəl azərbaycanlıların Naxçıvana gedə bilməsi üçün yolun faktiki olaraq eksteryitorial olmasında israr edirdi. Ermənistan isə bunu öz suveren ərazisinin verilməsi kimi qiymətləndirərək qəti şəkildə etiraz edirdi.
"Tramp yolu" hər iki tərəf üçün bir növ "Solomon həlli" oldu və Vansla görüşdə Əliyev də bu yolun üstünlüklərini xüsusi vurğuladı.
Kibertəhlükəsizlik və Xəzərdə gəmilər
"Biz Azərbaycanın ərazi sularını qorumaq üçün yeni katerlər göndərəcəyik", - Vans Bakıda bəyan etdi.
Azərbaycanın ərazi suları Xəzər dənizindədir. Azərbaycan burada Mərkəzi Asiya ölkələri, Rusiya və İranla həmsərhəddir. Son iki ölkə ilə Azərbaycanın münasibətləri isə asan deyil.
Global Firepower indeksinə görə, Azərbaycanın hərbi donanması həm Rusiyanın, həm də İranın donanmasından daha zəifdir. Bununla belə, Azərbaycan vaxtaşırı dənizdəki neft quyularını qorumaq üçün təlimlər keçirir.
Ölkənin su sərhədlərinin qorunmasında 90-cı illərdən bəri Azərbaycana müttəfiq olan Türkiyə mühüm rol oynayır.
Türkiyə gəmilər verməsə də, Azərbaycanda istehsal olunan gəmilərin təchizatına kömək edir və kiçik pilotsuz qayıqlar (dron-gəmilər) tədarük edir.
Bu məqalədə Google YouTube məzmunu mövcuddur. Nə isə yüklənməmişdən əvvəl icazənizi istəyirik, çünki onlar kukilərdən və digər texnologiyalardan istifadə edə bilərlər. Qəbul etməzdən əvvəl Google YouTube kuki siyasəti və gizlilik siyasəti barədə oxumaq istəyə bilərsiniz. Bu məzmunu görmək üçün "qəbul edin və davam edin".
Paylaşımın sonu YouTube
Hərbi ekspert Azad İsazadə deyir ki, ABŞ-ın konkret hansı katerləri verəcəyi hələ aydın deyil:
"Əvvəlcə onların nə ilə təchiz olunduğunu, hansı tip raketlərə, hansı radiolokasiya sistemlərinə və hansı hava hücumundan müdafiə (HHM) sistemlərinə malik olduğunu anlamaq lazımdır".
Onun sözlərinə görə, Xəzər dənizinin (faktiki olaraq gölün) dünya okeanından təcrid olunması səbəbilə iri gəmiləri Azərbaycana gətirmək mümkün deyil.
Vans Əliyevlə birlikdə kibertəhlükəsizlik və ümumilikdə hərbi əməkdaşlıqdan bəhs edən əməkdaşlıq xartiyasını da imzalayıb.