BBC News Azərbaycancanın xəbərlərini indi telefonunuzda ala bilərsiniz.
O, azı 7 dəfə Bakıya dəfə səfərə gedib və Prezident Əliyevlə 4 dəfə İsveçrədə görüşüblər.
2009-cu ildəki üç günlük səfəri Britaniya vergiödəyicilərinə 60 min funt sterlinqə başa gəlmişdi.
O, Bakıda Heydər Əliyev Fondunda, tarix muzeyi və İçərişəhərdə də olub.
Prezident Kitabxanasının saytında 2006-ci ilə aid bir xəbərdə o, "hörmətli qonaq" kimi anılıb və bildirilib ki, Heydər Əliyev Fondunda olan keçmiş Şahzadənin şərəfinə "Yaxt klub"da rəsmi ziyafət verilib.
2014-cü ildə "The Independent" yazırdı ki, Andrew Bakıya 4 günlük özəl səfərə gedir və Əliyevlə gizli görüş keçirəcək.
Bu isə o zaman İngiltərə mətbuatında, "despot rejimlə münasibət" kimi tənqid olunurdu.
"The Guardian" iddia edib ki, Prezidentın qızı Leyla Əliyeva Andrew, Lord Mandelson və Elisabeth Murdoch ilə dostluq edir – bu isə ictimai müzakirələri daha da qızışdırmışdı.
The Sentry korrupsiya təşkilatının araşdırmasına görə, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin qızları Leyla və Arzu Əliyeva Lüksemburqda yerləşən özəl bank Banque Havilland‑ın mühüm müştərilərinə çevriliblər və bu münasibətlərin formalaşmasında Şahzadə Endryu ilə bağlı təmaslar rol oynayıb.
Hesabatda bildirilir ki, əlaqələrin əsası 2008‑ci ildə Şahzadə Endryunun Azərbaycana diplomatik səfəri zamanı qoyulub; həmin səfərdə onu bankın sahibi olan britaniyalı maliyyəçi Devid Rouland müşayiət edib.
The Sentry bu səfəri bankla Əliyeva bacıları arasında etimadın yaranmasına töhfə verən ilkin təmas kimi qiymətləndirir.
Lakin araşdırmada vurğulanır ki, bu, Şahzadə Endryunun bankda rəsmi vəzifə tutması və ya hər hansı qanunsuzluqda iştirak etdiyi demək deyil.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev qızlarının bizneslərinin olduğunu əvvəllər etiraf edib və burada problem görmədiyini deyib.
Şahzadə Endryunun 19 ferval 2026-cı il tarixində həbsinin səbəbi isə ABŞ Ədliyyə Nazirliyinin yayımladığı Epstein sənədləri ilə əlaqəli şikayətdir.
Rəsmi açıqlama olmasa da, güman olunur ki, Andrew ticarət nümayəndəsi olduğu illərdə Epstein-ə məxfi məlumatları paylaşmış ola bilərdi.
Andrew bu iddiaları illərdir inkar edir, amma istintaq artıq rəsmidir.