Ratio - WJECFurther example for Higher tier

Ratios show the relationship between two values. They may be in direct proportion and increase as the other increases, or they can be in inverse proportion; as one increases the other decreases.

Part ofMaths Numeracy (WJEC)Number

Further example for Higher tier

Here are details found in a paint shop:

A table demonstrating Paint prices and Paint mixing instructions

Calculate the price of buying 1.5 litres of Burnt Sunset and of buying 3.5 litres of Fiesta Lights.

Solution

Work out the price of 1.5 litres of Burnt Sunset

Burnt Sunset is made up of 5 parts red and 7 parts yellow = 12 parts.

We want 1.5 litres = 1,500 ml

1,500 ÷ 12 = 125 ml for every ‘part’ in the ratio.

So we want:

  • 5 × 125 = 625 ml red
  • 7 × 125 ml yellow = 875 ml

Which costs:

  • 6.25 × £1.40 = £8.75 and
  • 8.75 × £1.25 = £10.9375 = £10.94

So the total for Burnt Sunset paint is £8.75 + £10.94 = £19.69

Work out the price of 3.5 litres of Fiesta Lights

Fiesta Lights is made up of 2 parts yellow, 5 parts red and 7 parts blue = 14 parts.

We want 3.5 litres = 3,500 ml

3,500 ÷ 14 = 250 ml for every ‘part’ in the ratio.

So we want:

  • 2 × 250 = 500 ml yellow
  • 5 × 250 = 1,250 ml red
  • 7 × 250 = 1,750 ml blue

Which costs:

  • 5 × £1.25 = £6.25 and
  • 12.5 × £1.40 = £17.50 and
  • 17.5 × £1.50 = £26.25

So the total for Fiesta Lights paint is £6.25 + £17.50 + £26.25 = £50.00